Özel’den Cumhur’a DEM yanıtı: Milletin derdi zam, zam, zam

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Grup Toplantısı’nda partililere hitap ediyor. Özel, gündemdeki konu başlıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Özel’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

– Milletin derdi geçim sıkıntısı ne Erdoğan’ın ne de Bahçeli’nin söyledikleri. O yüzden Tayyip Bey ve Devlet Bey’in hakaretlerini bir kenara bırakıyoruz. Yurttaşlarımız kötü ekonomi yönetiminin aldığı kararlara sonucu biraz daha yoksullaşıyor. En büyük zorluğu da emeklilerimiz çekiyor.

2024: EMEKLİLERLE DALGA GEÇME YILI

– Erdoğan 2024’ü emekliler yılı ilan etmişti ama adeta iktidarın emeklilerle dalga geçtiği bir yıla dönüştü. Emekliler her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Kimin yüzünden. TÜİK yüzünden. ‘Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu’ yüzünden… TÜİK enflasyonu geçen için yüzde 64 olarak açıkladı. Dana eti yüzde 143, tavuk eti yüzde 81, zeytin yüzde 141 zamlanmış… Gerçek enflasyon yüzde 127. Yarı yarıya fark var. Memur emeklisine yüzde 49, en düşük emekliye de yüzde 33 zam yapıldı.

– Memurun, emeklinin cebinden nasıl para çalındığını görüyoruz. Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı asgari ücretin yuüzde 147’si kadardı. Bunu en az asgari ücret yapalım dedim, dinlemedi. Bütün emeklilere sesleniyorum. Bu açlık, sefalet, yoksulluk ücretini kabul etmeyin. Grubumuzun bu hafta ilk hedefi 17 bin liradır. En düşük emekli maaşı bir asgari ücret olana kadar mücadale edeceğiz.

İKTİDARA DEM YANITI

– Erdoğan’a ve Bahçeli’ye sesleniyorum. Ağzınıza dolamışsınız DEM DEM DEM… Milletin derdi zam, zam, zam…

– Erdoğan, emeklinin sofrasından dolabından bunları çalmıştır. Herkes kararını buna göre versin. Hans Magavgat’ta tatilini yapıyor, bizim emekli Hasan amcamız manavın önünden geçemiyor.

– 200 milyar liraya ‘yük’ diyorsun. Ama bir senede KKM’ye ödediğin para 800 milyar.

“EMEKLİLER BU HAFTA MECLİS’E BAKSIN”

– Her ülke emeklisine milli gelirden bir pay öder. Emekli arttıkça bu pay artar. Türkiye’de üç sene önce emekliye ödenen toplam para milli gelirin yüzde 7’siydi. Bu sene yüzde 5. Yeni emeklilerin maaşını eski emekliye ödeten bir sistem var. Sorunun başladığı yer de bitirileceği yer de aynı. Biz CHP olarak vereceğimiz tüm önergelerde en düşük emekli maaşının yükseltilmesi için, emeklilerin sefalet ücreti almaması için gerekli önergeleri vereceğiz. Emekliler dönsünler Meclis’e baksınlar. Hepiniz göreceksiniz CHP grubu, emeklinin arkasında duracak, onlar için oy kullanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir