Diyabetli Çocukların Feryadı: “Sensör İstiyoruz”

14 Kasım’da Düzce Üniversitesi çocuk diyabet merkezine bağlı bir grup çocuk Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz’ın organizasyonuyla Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Çalışma Bakanlığı’nı ziyaret etti.

Meclis’te CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le görüşen heyet daha sonra Bakan Yardımcısı Adnan Ertem ile görüşmek üzere Çalışma Bakanlığı’na geçti.

Özgür Özel, aynı gün Meclis CHP grubunda diyabetli çocukların sensör talebini uzun uzun dile getirdi.

Öğleden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Diyabet Parlamentosu yapıldı. Bu toplantılar her yıl Türkiye Diyabet Cemiyeti ve Vakfı başta olmak üzere birçok diyabet derneği, ülke çapında diyabetli hastaları temsil eden birçok diyabetik hasta derneği üyeleri, diyabetli yetişkinler ve çocukların katılımıyla gerçekleşiyor.

Parlamentoya başta Lütfü Aydın ve Eren Usul olmak üzere üst düzey SGK yöneticileri, Milli Eğitim Bakanlığı genel müdürlerinden Özkan Avcı, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Taner Demirel ve bazı CHP milletvekilleri de katıldı.

Sorunlar anlatıldı, hep birlikte çözümler tartışıldı. Bu yıl da önde gelen talep 30 bine yakın tip-1 diyabetli çocuğa ücretsiz sensör sağlanmasıydı. Sensör olmadığı zaman çocuklar kan şekerlerini ölçmek için günde en az 5-6 kez parmaklarını delmek zorundalar.

Son konuşmayı yapan Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu diyabetli çocuklar için sensör gibi hak taleplerinin yanı sıra kazanılmış hakların kullanımının da önemli sorun olduğunu belirtti. Diyabetli çocuklarının izleminin ülke çapında belli yerlerde kurulacak tam yetkin diyabet merkezlerinde yapılması gerektiğini vurguladı. Başta ulaşım masrafları ve sosyal sorunlar nedeniyle birçok çocuğun takipsiz kaldığını, takipsiz diyabetli çocuk bırakılmamasının şart olduğunu anlattı. 18 yaş üstü tip 1 diyabetli gençlerin engelli raporlarında en az %40’ı hak ettiğini ama bazen bu oranın altında raporlar verildiğini söyledi.

Önceki dönemlere göre diyabetli çocukların tanı, tedavi, izlem ve desteğinde önemli gelişmeler sağlandı; ancak bazı ağır sorunlar da süregelmekte. Diyabet haftası boyunca hem toplumda farkındalık yaratmak için çalışmalar yürütülüyor, hem de bu sorunlar tekrar gündeme getirilip tartışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir