Bakanlığın Fenomenler İçin Özel Ekibi: 3 Bin Fenomen İçin MASAK’a Bildirim

Dilan ve Engin Polat çiftiyle başlayan ‘fenomen’ incelemesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde özel ekip kurulmasına sebep oldu. Fenomenlerin para ilişkisini inceleyen özel ekip, toplam 3 bin kişinin vergi kaçırma suçu işlediğini tespit etti. Özel ekip, özellikle pandemı sonrasında para trafiğinde hızlı artış olduğu tespitinde bulundu.

Dilan ve Engin Polat çifti, lüks yaşamları sonrasında radara takılmış ve yapılan incelemeler sonrasında kara para aklama ve vergi kaçırma iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Polat çiftiyle başlayan soruşturma, birçok fenomene de sıçramış ve şirketlerine kayyum atanmıştı.

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre; sosyal medya fenomenleri Dilan ve Engin Polat ile başlayan soruşturmalar diğer fenomenleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Sosyal medya fenomeni görüntüsü altında kara para aklayan, vergi kaçıranlara yönelik son yılların en kapsamlı incelemesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde özel ekip kuruldu.

Vergi müfettişleri, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Vergi Denetim Kurulu uzmanlarından oluşan özel ekip fenomenler için vergi incelemesini derinleştirdi. Yapılan incelemelerde şüpheli işlemlerin pandeminin yaşandığı 2020 yıllarında başladığı belirtti.

İncelemeler son 4 yılda yoğunlaşıyor. Fenomenlere yönelik son yılların en kapsamlı denetimi sürdürülürken, yapılan incelemeler sonucu sosyal medyadan gelir elde eden ve vergi yükümlülüğünü tam olarak yerine getirmeyen 3 binin üzerinde mükellef tespit edildi. Kara parayla ilgili şüphe ortaya çıktığında ise MASAK devreye girdi.

Vergi müfettişleri, vergi kayıp-kaçağı, MASAK uzmanları da suç gelirlerinin aklanmasını incelemeye başladı. 100’ün üstünde fenomenin dosyası savcılığa iletildi. Uzmanlar, 2019 sonrasında kara para trafiğinin esas olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir