Almanya’dan İsrail’e Refah uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik operasyonu Refah’a genişletme ve bölgedeki sivilleri tahliye planına tepki gösterdi.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine yönelik olası bir saldırının sonuçları konusunda uyarıda bulunan Baerbock, Cumartesi günü sosyal medya platformu X üzerinden, “İsrail ordusunun Refah’a saldırması insani bir felaket olur.” ifadelerini kullandı.

Baerbock paylaşımında, “Refah’ta yaşanan acil durum şimdiden inanılmaz boyutlara ulaştı. 1.3 milyon insan çok dar bir alanda çatışmalardan kaçarak sığınacak bir yer arıyor. İsrail ordusunun Refah’a yönelik bir saldırısı insani bir felaketin başlangıcı olacaktır. Gazze’deki insanların kaçacak bir yeri yok.” dedi.

Baerbock, İsrail’e bir gezi daha düzenleyeceğini duyurduğu açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“İsrail, Hamas terörüne karşı kendini savunmalı ama aynı zamanda sivil halkın acılarını da mümkün olduğunca hafifletmeli. Bu nedenle, rehinelerin nihayet serbest bırakılabilmesi için de yeni bir ateşkese ihtiyaç var. Bunu başarmanın yollarını önümüzdeki hafta İsrail’de tekrar görüşeceğim.”

REFAH’A SALDIRACAKLAR

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’nin kuzey ve orta kesimlerine girmiş olan İsrail ordusunun kısa süre içinde en güneydeki Refah’a kadar ineceğini açıklamıştı.

ABD, REFAH’A SALDIRIYI DESTELEMİYOR

Gazze’nin nüfusunun yarısından fazlası, Mısır ile sınırda bulunan Refah’ta hayata tutunmaya çalışıyor.

Bunun üzerine Beyaz Saray dün, Refah’ta bulunan mülteciler düşünülmeden yapılacak herhangi büyük bir operasyonu desteklemeyeceklerini belirtti.

İsrail ordusu ise bu uyarıya rağmen Cuma sabahı Refah’a hava saldırısı düzenledi.

REFAH’TAKİ İNSANİ DURUM KÖTÜLEŞİYOR

Refah, Gazze’ye yönelik saldırılarını güneye kaydıran İsrail askeri harekatının odak noktası haline gelmiş durumda.

Gazze’deki 2,3 milyonluk nüfusun yarıdan fazlası Refah’ta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Bu bölgedeki Filistinlilerin birçoğu Mısır sınırında kendi yaptıkları derme çatma çadırlarda barınmaya çalışıyor.

İnsani yardım kuruluşları İsrail’in Refah’ta ilerlemesinin bir milyondan fazla kişinin sıkışıp kaldığı bölgede kitlesel ölümlere yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir