Milli futbolcu Orkun Kökçü’den LGBT açıklaması

Hollanda Ligi Eredivisie ekiplerinden Feyenoord’un kaptanı Orkun Kökcü, LGBT ile ilgili açıklamalarıyla gündeme geldi. Milli futbolcu, daha önce dini sebeplerden ötürü takmayacağını söylediği OneLove logolu bantla ilgili bir açıklama daha yaptı.

Hollanda Futbol Federasyonu’nun gelecek hafta sonunda oynanacak olan maçlarda takım kaptanlarının OneLove logolu bandı takması yönünde karar aldı.

Bu durum sonrası Feyenoord’un kaptanı olan ve daha önce LGBT renklerinin bulunduğu kaptanlık bandını takmayı reddeden Orkun Kökçü’den açıklama geldi.

Bu konunun amacının farklı bir yöne gittiğini söyleyen Kökçü, “Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı yapılan eylemi her halükarda destekliyorum. Ancak OneLove pazubandını takmayacağım. Kaptanlığım devam edecek ancak ne yapacağımı herkes görecek. Bunun başka bir amaçla kullanıldığını düşünüyorum Bence kulüp olarak desteklemenin farklı bir yolunu bulmalıyız.” ifadelerini kullandı.

LGBT Nedir?

LGBT veya GLBT ya da LGBTQ+ 1990’larda LGB kısaltmasından sonra ortaya çıktı ve 1980’lerin ortaları ile sonlarından itibaren gey sözcüğü yerine kullanılarak LGBT topluluğunu temsil etmeye başladı. Birçok aktivist, gey topluluğu kullanımının eksik bir tanımlama olduğunu düşünerek LGBT topluluğu kullanımına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir