Fransa’dan İsrail’i kızdıracak hamle! Önerge Meclis’e sunuluyor

AA

Dünya, İsrail’e karşı harekete geçiyor…

Ateşkes çağrılarına rağmen İsrail’in Gazze’de 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah’a operasyon hazırlıkları sürerken, Fransa’dan Tel Aviv yönetimini kızdıracak bir hamle geldi.

Önerge Meclis’e sunulacak

Fransa’da, muhalefetteki Boyun Eğmeyen Partisi’nin, “Fransa’nın devletini tanıması çağrısı” yapan önergeyi meclise sunacağı bildirildi.

LFI Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot, partisinin haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Filistin’de korkunç eşiklerin aşıldığını ve buradaki durumundan endişe duyduklarını dile getirdi.

Panot, partisinin, Fransa’nın Filistin devletini tanıması çağrısı yapan önergeyi bugün meclise sunacağını belirtti.

Söz konusu önerge kapsamında, Fransa’nın, Filistin devletini Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde de tanımasını isteyeceklerini kaydeden Panot, bugün mecliste Gazze’den dönen Fransız doktor heyetiyle bir araya geleceklerini ifade etti.

“Netanyahu Refah’ı kan gölüne çevirecek”

Panot, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tüm Filistin halkından güneyine sığınmasını istedikten sonra 1,4 milyon Filistinli Refah’ta sıkıştı kaldı.” dedi.

Öncesinde “kırmızı bir çizgi” oluşturan Refah kentine artık Netanyahu’nun saldırı düzenlediğini söyleyen Panot, tüm derneklerin, Refah’taki bu saldırıların “kan gölüne” dönüşeceğini belirttiğini aktardı.

“Bir halkın tamamını güneye sığınmaya zorladıktan sonra aynı yerde çadırlarda yaşayan insanları hedef alarak ne tür bir mesaj verildiğini bilmiyorum.” diyen Panot, böyle hareket ederek “İsrail’in soykırım niyetini ortaya koyduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu durum karşısındaki endişelerini de dile getiren Panot, “Fransa’nın, Netanyahu’nun Gazze’deki katliamları durdurması için, bu ülkeye yönelik yaptırım meselesi konusunda daha yüksek sesle konuşması gerektiğini” kaydetti.

Fransa, Filistinlilere şiddet uygulayan 28 yasa dışı Yahudi yerleşimciye ülkeye giriş yasağı getirdi.

Filistinlilere şiddet uygulayan 28 yasa dışı Yahudi yerleşimciye giriş yasağı

Fransa, ayrıca işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere şiddet uygulayan 28 yasa dışı Yahudi yerleşimciye de ülkeye giriş yasağı getirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa’nın Batı Şeria’da Filistinli sivillere karşı şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere karşı yaptırım kararı aldığı bildirildi.

Açıklamada, bu kapsamda 28 yasa dışı Yahudi yerleşimciye Fransa’ya giriş yasağı getirildiği belirtildi.

Son aylarda yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddetinin arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Fransa bu şiddeti sert şekilde kınıyor. Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi buna son vermek ve faillerini yargılamak İsrailli makamların sorumluluğu.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Paris yönetiminin söz konusu Yahudi yerleşimcilere karşı Avrupa düzeyinde de yaptırım uygulanmasından yana olduğu ve bu yönde Avrupalı ortaklarıyla çalışma yürüttüğü kaydedildi.

“Sömürgecilik uluslararası hukuka göre yasa dışı ve sona ermeli”

“Sömürgecilik uluslararası hukuka göre yasa dışı ve sona ermeli.” ifadesine yer ver verilen açıklamada, İsrail’in Filistin topraklarındaki sömürgeciliğinin devam etmesi durumundan Filistin devletinin kurulamayacağı değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, Filistin devletinin kurulmasının, İsrailliler ve Filistinlilerinin yan yana, huzurlu ve güvenli şekilde yaşaması için “tek çare” olduğu vurgulandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir