Eski İsrail Başbakanı Barak: “Hamas’ın Gazze’nin güneyinde yenilme ihtimali düşük”

Barak’ın Başbakan Binyamin Netanyahu ve Gazze’deki gelişmelere ilişkin düşüncelerini kaleme aldığı makalesi Haaretz gazetesinde yayımlandı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde büyük kazanımlar elde ettiğini ancak yaklaşık 2 aylık savaşın ardından keskin bir yol ayrımına yaklaşıldığını kaydeden Barak, “Hamas’ın, Gazze Şeridi’nin güneyinde yenilme ihtimali düşük. Üstelik kuzeyde gücünü henüz koruyor.” ifadelerini kullandı.

“Bu işin gerçekleşmesi, aylar belki daha fazla zaman alacaktır.” değerlendirmesi yapan Barak, dış baskılara rağmen Hamas’ın askeri ve yönetim becerilerini yok etme görevinin tamamlanması gerektiğini savundu.

Eski Başbakan Barak, “Savaşa uluslararası destek hızla tükeniyor. ABD de dahil kapalı kapılar ardında üst üste biriken endişeler artabilir.” sözleriyle uluslararası kamuoyunda İsrail’e desteğin gün geçtikçe azaldığı değerlendirmelerine katıldığını ifade etti.

NETANYAHU’YA ELEŞTİRİLER

Ehud Barak, Başbakan Netanyahu’nun başarısız olduğunu, bu yüzden keskin bir yol ayrımına yaklaştıklarını kaydetti.

Netahyahu’yu “ülkenin hedeflerini gerçekleştirirken ABD’nin önemini görmezden gelmekle” suçlayan Barak, “Beyaz Saray ile güven ilişkisi, İsrail’in hedeflerini gerçekleştirmesi için büyük bir öneme sahip.” diye yazdı.

Barak, Netanyahu’ya ilişkin değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi:

“Netanyahu’nun savaşı yönetme başarısızlığının sebebi, savaş sonrası için net pozisyon ve vizyon içeren bir plan olmadan zafere ulaşılamayacağını inkar etmesi. Böyle bir vizyona sahip olmak, ilgili kritik unsurları tanımlamanıza ve zamanı geldiğinde işlevli olmaları için bugün onlarla nasıl çalışacağınızı belirlemenize imkan tanır.

Kesin olan şey, bugün Netanyahu’yu tanıyan ve izleyen herkesin kafasında onun bu kadar karmaşık bir hamleyi yürütmeye ehil olup olmadığı konusunda ciddi şüpheleri olduğudur. Destekçilerinin de bir an durup düşünmesi gerekiyor; Netanyahu gerçekten bu görevi yürütecek düzeyde mi?”

“ARAP BARIŞ GÜCÜ VE YENİ BİR FİLİSTİN YÖNETİMİ OLUŞTURULACAK”

Eski İsrail Başbakanı, savaş sonrası döneme ilişkin, “ABD, Hamas’ın yok edilmesi ve geçiş sürecinde güvenlik tedbirleri alındıktan sonra kontrolü İsrail’den devralacak ılımlı ülkelerden oluşan bir Arap barış gücü oluşturulmasını öngörüyor. Bu sınırlı geçiş süreci için ise iki numaralı bir Filistin yönetimi yani, yenilenmiş bir Filistin yönetimi getirilecek.” öngörüsünde bulundu.

Kurulacağını öngördüğü Arap gücünün görevini “Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’ni kontrol altına almasına yardımcı olmak.” olarak tanımlayan Barak, “ABD Başkanı Joe Biden’ın iki devletli çözüm yolunda atacağı ilk adım bu. Sonraki adım da İsrail’i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Lahey’de desteklemek olacaktır.” ifadesini kullandı.

“BEN GVİR VE SMOTRİCH NETANYAHU’YU KULLANIYOR”

Başbakan Netanyahu’nun “Batı Şeria’yı ateşe verme konusunda takıntılı olan (Ulusal Güvenlik Bakanı) Itamar Ben Gvir ve (Maliye Bakanı) Bezalel Smotrich ile kutsal olmayan bir ittifakla bağlı olduğunu” savunan Barak, “Bu kişiler (Ben Gvir ve Smotrich) ‘Gazze, İsrail kontrolünde olmalı’ ideolojilerini empoze etmek için Netanyahu’yu kullanıyorlar.” yorumunu yaptı.

Barak, makalesinde şunları kaydetti:

“Bu hedef gerçekleşirse İsrail, Gazze batağına saplanacak ve yıllarca sürecek bir mücadeleye sürüklenecek. Öte yandan ABD, Mısır ve Ürdün’le ilişkilerde ciddi krizler, İbrahim Anlaşması ve Suudi Arabistan ile normalleşme sürecinde ciddi tehlikeler meydana gelebilir.”

İsrail’in savaştan sonra ABD ve komşularıyla “perde arkasındaki kulislerde güven ilişkileri inşa etmesi gerekeceğini” ifade eden Barak, “Bu, mevcut hükümetle mümkün görünmüyor. Kimse Netanyahu’nun sözlerine inanmıyor. Tabii ki İsrail’in gelecekteki pozisyonlarına ilişkin kapalı kapılar ardında verilen sözler buna dahil değil.” diye yazdı.

İsrailli siyasetçi, Netanyahu hükümetinin İsrail’in stratejik konumuna büyük zarar verdiğini ve ülkeyi sonu olmayan bir savaşa sürüklediğini savundu.

NETANYAHU, BEN GVİR VE SMOTRİCH’IN YER ALMADIĞI YENİ BİR HÜKÜMET

Ehud Barak, İsrail adına yapılması gerekenleri, “Netanyahu’nun başbakanlığına son verilmeli. Şu anki şartlarda yapılması gereken şey, Netanyahu, Bezalel Smotrich ve Itamar Ben Gvir’in yer almadığı bir ulusal birlik hükümeti kurmak.” şeklinde sıraladı.

Barak, makalesinde, “Yalnızca sorumlu ve kararlı davranan bir hükümet, İsrail’i savaşın sonuna ve zafere taşıyabilir.” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir