Binlerce kuşa ev sahipliği yapan Kabaklı Göleti’nde ölüm riski

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklığı, günlük hayatı olumsuz etkiledi. Dicle Üniversitesi yerleşkesinde bulunan, 200’den fazla türden binlerce kuşa ev sahipliği yapan Kabaklı Göleti’nde de buharlaşma nedeniyle su kaybının yaşandığı görüldü.

Ortalama 40 derecelerde seyreden sıcaklığın olduğu Diyarbakır’da leylek, balıkçıl, düdükçün, toygar, güvercin, saka, tahtalı, kızılbacak ve uzun bacaklılar gibi farklı türlerin olduğu binlerce kuşa ev sahipliği yapan gölette su, 10 metre çekildi.

Göletin son hali havadan görüntülenirken, bazı kuşların da öldüğü görüldü.


  
“BUHARLAŞMA, CİDDİ SU KAYBINA NEDEN OLDU”

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Çevrede pek çok gölet, göl, dere ve çaylar kurudu. Bu yüzden kuşlar özellikle bu korunaklı yeri tercih etmeye başladı. En son, 7 Temmuz’da bu bölgedeydik. 17 gün sonra aynı yerde suya baktığımız zaman, su seviyesinin ciddi biçimde düştüğü hatta metrelerce geri çekildiği görülmektedir. Burada buharlaşmanın ne kadar önemli bir su kaybına neden olduğunu görüyoruz. Diyarbakır merkezde 200’den fazla kuş türü var. Ve bunlardan büyük bir çoğunluğu da yıl boyunca Kabaklı Göleti’nde görülebiliyordu. Maalesef bu suyun çekilmesi, bu kuşların beslenme ve barınma bakımından ne kadar zorlandıklarının göstergesi olarak yorumlanabilir” dedi.

“ÖLME DURUMUYLA KARŞI KARŞIYALAR”

Bölgedeki suyun toplanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda yavrular beslenmeye başlıyorlar ki yoğun olarak göçe hazırlansın. Eğer bu suları kaybedecek olursak kuşların büyük bir çoğunluğu göçe başlamadan ölme durumuyla karşı karşıya. Tabiat bizi uyarıyor. Ciddi biçimde kuraklık var. Ciddi biçimde aşırı sıcaklar var. Bundan dolayı buharlaşma da yüksek. Ve insanlar nasıl zorlanıyorsa hayvanlar da tabiattaki pek çok tür aynı biçimde zorlanıyor.”

“Kuşların zorlandığını biliyoruz. Fakat su için de bulunan eklem bacaklılar, yumuşakçalar, balıklar, diğer böcek türlerinde de ciddi bir sıkıntı karşımıza çıkıyor. Çünkü dar bir alanda yoğun olarak bulundukları zaman bunların bir kısmı ortadan kalkacak. Ve önümüzdeki yıllarda belki bu türleri göremeyebiliriz. Bu nedenle tedbir almamız lazım. Tedbirlerden ilki suyu kirletmemektir. Bizim mutlaka suyun kirletmeme yönünden sanayi atıklarını, tarımsal atıkları ve evsel atıkları bu sulara göndermememiz gerekiyor.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx