Biden: Erdoğan sözünü tuttu, Putin yanıldı

ABD Başkanı Joe Biden Litvanya’da 2 gün süren NATO zirvesinin son gününde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine “onay verme” kararına değindi, “Erdoğan sözünü tuttu, NATO üyelerimizin sayısı 32’ye yükseliyor” dedi.

Biden NATO zirvesinin ikinci gününde NATO-Ukrayna Konseyi’ne katıldı ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştü, ardından Vilnius Üniversitesi’nde öğrencilere hitaben konuşma yaptı.

VOA’nın aktardığına göre Finlandiya’nın NATO’ya katıldığını, yakında İsveç’in de üye olacağını ifade eden ABD Başkanı “Erdoğan sözünü tuttu, yakında 32 üye olacağız. Bu 32 üye, demokratik değerlerin arkasında, yan yana birlik içerisinde duracak” dedi.

‘PUTİN BİZİ BÖLEBİLECEĞİNİ UMUYORDU’

NATO’nun 70 yılı aşkın bir süredir “küresel güvenlik ve istikrarın dayanağı olarak demokratik değerleri koruduğunu” söyleyen Biden şöyle devam etti: “Putin ile onun toprak ve güç hırsı, Ukrayna’ya saldırarak NATO’yu böleceğini umuyordu. Birliğimizin ilk sınavda parçalayacağını düşündü. Demokratik liderleri zayıf sandı ama yanıldı. Bu tehditlerin karşısında hep yaptığımızı yaptık, birlikte durduk. AB, NATO ve Hint pasifik ülkeleri bir araya geldi. Tüm dünya üzerine düşeni yaptı.

ABD; G7, NATO, AB ülkeleri ile sürekli temasta kalarak birliği sağladı. Bu korkunç savaştan kaçınmak için Rusya ile çok yoğun bir diplomasi trafiği yürüttük. Ama sonunda, Ukrayna halkının özgürlüğünü ve egemenliğini korumaları için, tüm dünyayı arkalarında topladık. Ukrayna halkı 1.5 yıllık savaşa rağmen hala ayakta direniyor

Daha önce de söylediğim gibi sarsılmayacağız, (Ukrayna’ya) hep destek, tam destek. Ne kadar gerekiyorsa, o kadar desteğimizi sürdüreceğiz.

Putin hala Ukrayna’dan daha uzun süre ayakta kalabileceğini düşünüyor. Hala yanlış yolda ilerliyor. Hala ABD’nin müttefikleri ve ortaklarının arasındaki birliğin bozulacağını düşünüyor. Asla vazgeçmeyeceğimizi bilmiyor. Birliğimiz sarsılmayacak söz veriyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx